Степан Мойса, незрячий учитель: Хоча учнів і не бачу, відчуваю їх душею

Їх 120 мільйонів. І щороку ця цифра збільшується. Це - про незрячих людей, чий День сьогодні відзначають у світі
Автор: Олександра Фетисова, 1tv.com.ua Опубликовано: 13 ноября 2012, 18:30 2641

Автор: Олександра Фетисова. Оператор: Юрій Фетисов. Перший Національний.

Їх 120 мільйонів. І щороку ця цифра збільшується. Це - про незрячих людей, чий День сьогодні відзначають у світі. Пов'язана дата з днем народження відомого педагога Валентина Гаюї, який у 18-му столітті вигадав свій метод навчання сліпих. А в Україні є незрячий учитель, який уже 30 років викладає у звичайній школі історію. Його уроки - цікава мандрівка в минуле, кажуть діти. Сам Степан Мойса зізнається: хоча учнів і не бачить, відчуває їх душею.

- Одинадцятикласники, доброго дня. Сідайте, будь-ласка.

Коли він заходить до класу, його учні, галасливі та непосидючі, миттєво стають уважними й старанними. Для них урок Степана Мойси - це не просто лекція, а завжди цікава подорож в історію.

Валентина Гончарук, школярка:

- Він - людина з великої літери і вчитель від Бога. Завжди знаходить підхід до кожного з учнів. Враховує і його характер, і його розумові здібності. З ним завжди цікаво.

Вікторія Федчук, школярка:

- Він вміє зацікавити клас, вміє зробити так, щоби нам було цікаво його слухати і навіть не хотілося розмовляти і нервувати його.

Щоб завоювати таку довіру учнів, треба не забувати, що колись сам був школярем, переконаний Степан Мойса. А ще - по-справжньому любити своїх вихованців. Викладач досконало вивчив характер і поведінку кожного. Вільно рухається класом, знає де хто сидить, має бездоганний слух. Щоправда, працює Степан Мойса не сам - з асистенткою. Пані Тетяна допомагає вчителю готуватися до уроків і стежити за порядком у класі.

Степан Мойса, учитель історії ЗОШ №3 м.Луцька:

- Я їх найтонші інтонації відчуваю. Це частково, дуже звичайно мало, але замінює відсутність зору. Також поведінка. Десь із часом виробляється інтуїція, що я чую, що на третій парті хтось там не працює. То вже звертаюся: Тетяна Володимирівна, підійди туди. Або сам скажу, щоби працювали.

Кваліфікований фахівець, енергійний та завжди оптимістичний. Вправний танцюрист, талановитий співак, - так характеризують Степана Мойсу колеги. Та найцінніша риса історика, кажуть педагоги, уміння виховати в дітей людяність та повагу до інших.

Віктор Савчук, директор ЗОШ №3 м.Луцька:

- В нас учні, напевне, здають іспит на моральні цінності. Чому? Бо, погодьтеся, що учень підходить до Степана Едуардовича і говорить: дозвольте я вас проведу до кабінету, чи куди. І це теж говорить про людські якості дітей.

Щоранку Степан Мойса поспішає до школи. Каже, за 31 рік не було жодного дня, коли він примушував себе йти на роботу. Формулу успіху для себе вивів уже давно.

Степан Мойса, учитель історії Луцької ЗОШ №3:

- Не опускати руки. Не дивлячись на всі перешкоди, на всі труднощі, пов'язані з відсутністю зору, - не опускати руки. І тоді можна йти по тому життю, навіть будучи незрячим.


Хелпус - шанс для тех, кто уже не ребёнок

Детям легче получить помощь, но оказаться в беде может каждый. Хелпус сообщает обществу о тех, кто попал в беду, независимо от возраста.
Мы тщательно проверяем просьбы, защищаем жертвователей от мошенничества и даем возможность эффективно помогать наиболее нуждающимся.