Фонд Хелпус лого

Українців хочуть зробити потенційними донорами

22 ноября 2012, 12:30 1909 Автор: ТСН tsn.ua Якщо при житті юридично не оформити відмову, то кожен українець може стати потенційним донором

Новий законопроект про трансплантацію органів вже на обговоренні в Раді. Згідно з ним, презумпцію незгоди хочуть замінити на презумпцію згоди, йдеться в сюжеті ТСН. Це означає, що після смерті мозку медики можуть забрати органи померлого, якщо він не написав відмову заздалегідь. 29-річному Єгору щодня гіршає. Його тіло набрякає, а у легенях з'явилися дивні хрипи. "Легені звужуються, тому важко дихати, і серце не справляється - у мене фракція викиду правого шлуночка всього 30 відсотків", - розповідає Єгор Нізярев.

Єдиний шанс одужати - комплексна пересадка одразу і серця, і легенів. В Україні це неможливо. Допомогти згодилися берлінські хірурги. Сім'я Єгора отримала рахунок з німецької клініки в 500 тисяч євро. Ця сума могла бути меншою, переконаний кардіохірург Борис Тодуров. Лікарі зізнаються, що у них зв'язані руки. Останні п'ять років пересадки трупних органів не роблять, через відсутність адекватного законодавства. Проте щороку на нове серце очікує дві тисячі українців. Поліпшити ситуацію вирішили радикально. Змінити презумпцію "незгоди" на презумпцію "згоди". Тобто, автоматично після смерті мозку зарахувати всіх громадян у список потенційних донорів. Якщо ділитись органами бажання немає, то можна написати відмову. Це право залишили за родичами. Проте Борис Тодуров каже, що для нашого суспільства ідеальним був би інший варіант. Презумпція "незгоди" і право самостійно вирішувати долю своїх органів. "Або в паспорт, або в права ставлять окрему печатку, яка свідчить про те, що людина за життя, свідомо дала згоду на забір органів", - пояснює хірург. Проект викликав запитання в захисників прав пацієнтів. Чи вистачить пунктів забору органів, як це будуть робити, де зберігатимуть дані про донорів і головне, де засвідчити свою відмову. Більшість здорових українців до трансплантації ставиться з пересторогою. Проте ситуація відразу змінюється, коли в чергу за органом вписують знайоме ім'я.