Фонд Хелпус лого

МОЗ "ЕКОНОМИТЬ" НА ЛІКАХ МІЛЬЙОНИ - СОБІ В КИШЕНЮ

20 января 2014, 18:20 2367 Автор: Телеканал новин "24" 24tv.ua Громадські активісти нагороджують Міністра охорони здоров'я Раїсу Богатирьову "за порядність". Впродовж року, кажуть вони, її підлеглі вкрали на ліках для хворих на ВІЛ/СНІД всього лише 15 мільйонів гривень. Це на 22 мільйони менше, ніж в 2012-му

Грудень 2013 року. Громадські активісти нагороджують Міністра охорони здоров'я Раїсу Богатирьову "за порядність". Впродовж року, кажуть вони, її підлеглі вкрали на ліках для хворих на ВІЛ/СНІД всього лише 15 мільйонів гривень. Це на 22 мільйони менше, ніж в 2012-му.

У 2012-му для хворих на муковісцидоз закупили не той препарат

Це Денис, йому 14, він хворий на муковісцидоз. Хлопець гарно малює, мріє навчатися у професійного художника. Рік тому держава ледь не позбавила його життя.

Ендокринна система Дениса не виділяє достатньо ферментів, через це організм погано засвоює їжу. Хворий постійно кашляє, у нього слабкий імунітет, легені швидко інфікуються стафілококом та синєгнійною паличкою. Життя таких пацієнтів повністю залежить від якості ліків, які щороку закуповує МОЗ. У 2012 році замість коштовного німецького препарату "Креон", закупити український "Креазим". Мовляв, препарат аналогічний і значно дешевший. От тільки пацієнтам від цих ліків ставало гірше.

"Дуже великі були у нас болі підшлункової. Просто ящиками видавали цей препарат", - розповідає мама Дениса Галина Куліш

"Діти почали по два рази на місяць потрапляти в реанімацію, діти від 3 до 7 років. І Міністерство охорони здоров'я зазначало на всіх своїх документах на той момент, що це нормальні препарати", - повідомив голова пацієнської організації ЮКАБ Дмитро Шебембей.

Громадськість зупинила закупівлю недієвого препарату

ЗМІ повідомляли, що власником фірми "Технолог", яка виготовляє "Креазим" є Валерій Печаєв - давній приятель профільного міністра Раїси Богатирьової. Лише після тривалого протистояння, громадськості вдалося зупинити аналогічну закупку у 2013 році.

"Батьки цих дітей не давали дітям ці ліки. Вони нам приносили просто пакунки цих ліків і казали: вони нам не потрібні...Мільйон гривень перекочував з кишень Міністерства охорони здоров'я у смітник. Ці ліки не допомагали саме дітям з цим захворюванням", - зауважив виконавчий директор пацієнтської організації ЮКАБ Ольга Стефанишина.

МОЗ за ліки переплачує, але каже про мільйони зекономлених грошей

Частіше МОЗ переплачує при купівлі життєво необхідних ліків, - зауважують громадські активісти.

"Завдяки присутності громадськості аналізу усіх документів торгів нам вдалося зупинити закупівлю навіть деяких препаратів для віл-інфікованих людей, ціни вдвічі були зменшені, для онкохворих дітей, коли фармкомпанії у співпраці з деякими чиновниками, завищували ціни", - сказала в.о. Голови опікунської ради "Охматдиту" Ганна Гопко.

У Міністерстві охорони здоров'я стверджують: цін не накручують, а навпаки, економлять.

"По закупівлі препаратів по боротьбі з туберкульозом, ми встановили, що тільки у минулому році було переплачено більше 40 мільйонів гривень", - розповів народний депутат від ВО "Батьківщина" Павло Петренко.

Схема закупівлі препаратів - універсальна, - експерт

Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін пояснює, як саме в Україні абсолютно законно можна відмити десятки мільйонів гривень. Схема закупівлі найрізноманітніших препаратів - універсальна. На ринку, зазначає експерт, фігурують одні і ті ж гравці.

"Вперше в історії країни в цьому році робили тендер по закупівлі препаратів з лікування гепатиту. МОЗ виділив 30 мільйонів гривень, в світі існують дві компанії-виробники, які є фактично монополістами і виробляють найбільш якісні препарати, але так було сформоване тендерне замовлення з боку МОЗУ, що ні одна, ні друга компанії-виробники не змогли потрапити і виграти цей тендер", - розповів народний депутат від ВО "Батьківщина" Павло Петренко.

На перший погляд, справді, конкуренція під час МОЗівських торгів - велика. З іншого боку, компанії-гравці тісно пов'язані між собою.

Розглянемо на вибір одне тендерне оголошення. Ось, наприклад, 7 учасників. З них дві компанії, пов`язані з одним власником та три - фігуранти численних розслідувань фактів корупції у сфері закупівлі ліків.

Пов'язані між собою компанії конкурують на тендерах

Згідно з даними Центру протидії корупції серед активних учасників і переможців торгів у сфері закупівлі препаратів для хворих на ВІД/CНІД та туберкульоз є компанії, підконтрольні президенту Асоціації Виробників ліків Петру Багрію. Це, зокрема, "Фармадіс", "Укроптпостач" та "Скайфарм".

Ще один щасливчик на ринку - державна компанія "Індар". Минулоріч підприємство вперше вийшло на ці ринки і виграло одразу 58% замовлення на постачання ліків для хворих на ВІЛ/CНІД, а це 132 мільйони. Окрім того, "Індару" перепало майже 40% замовлення на протитуберкульозні препарати. Це ще плюс 40 мільйонів. До слова, таких ліків у 2013 році фірма не випускала, а закуповувала в інших компаній.

"Індар" - це ключова корупційна схема, фактично, завод. Для виготовлення інсулінів раптом почав вигравати тендери на все: туберкульоз, СНІД, вакцини, просто знаєте, така чудо-технологічний прорив в Україні. Насправді, нічого він не виготовляє. Фактично він є компанією прокладкою, закупив дешевше, продав дорожче, маржу вивів в офшор", - розповів голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

У Центрі протидії корупції кажуть - успіхи "Індару" почалися після того, як заступником міністра став Роман Богачов.

МОЗ провалило виконання кількох програм

Не все прозоро у МОЗ і з виконанням деяких державних програм. Наприклад, у 2013 році завершилася програма "Цуковий діабет". З обіцяного спромоглися лише з великими складнощами забезпечити хворих інсуліном. А пілотний проект із зниження цін на ліки для гіпертоніків став загадкою і для лікарів, і для хворих. Гіпертонікам аптеки мали продавати ліки зі значною знижкою, втрату вартості аптекам нібито компенсувала держава.

Хворі відмовлялися купувати навіть зі знижкою непотрібні їм ліки. Тому лікарів змушували нав'язувати рецепти і навіть інколи власним коштом викуповувати ліки.

"Сімейні лікарі, а також лікарі поліклінік змушені виписувати від 30 до 40 рецептів у день на гіпотензивні препарати", - розповів член громадської ради при МОЗ Максим Іонов.

Згідно з офіційною інформацією МОЗ, лікарі за рік виписали 19 мільйонів рецептів, з них лише сім мільйонів пацієнти отоварили. Із 250 мільйонів гривень, виділених на проект, освоїли 89. Чи продовжувати сезон знижок для гіпертоніків у 2014 у міністерстві ще думають.