Працівники регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Запорізькій області спільно з регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Запорізькій області здійснили відвідування НПМ до комунальної установи «Веселівський психоневрологічний інтернат» Запорізької обласної ради з метою вивчення стану реалізації прав підопічних.
Відповідно до Положення, затвердженого рішенням Запорізької обласної ради 09.10.2017 № 41, комунальна установа «Веселівський психоневрологічний інтернат» Запорізької обласної ради - є стаціонарним інтернатним закладом для соціального захисту, що утворюється для тимчасового або постійного проживання/перебування осіб із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційних заходів і яким згідно з висновком лікарської комісії за участю лікаря-психіатра не протипоказане перебування в інтернаті (далі - підопічні).
До інтернату евакуйовано 53 підопічні із установ, які розташовані в регіонах, де відбуваються активні бойові дії або які перебувають під тимчасовою окупацією. До закладу також надійшли їхні особові картки та медична документація.
У зв’язку із перевищенням ліміту планового наповнення закладу, керівництвом останнього спільно з представниками Запорізької обласної ради вжито заходів з оптимізації площі закладу. Їх забезпечено ліжками, матрацами та всіма речами першої необхідності.
Керівництвом закладу вжито заходів та сформовано достатній запас продуктів харчування та медикаментів, базовий набір речей першої необхідності для забезпечення підопічних в умовах воєнного стану. Крім цього, інтернат систематично отримує гуманітарну та благодійну допомогу.
Водночас під час відвідування місця несвободи також виявлено і порушення прав людини та суттєві недоліки у діяльності вказаного закладу, що потребують вжиття невідкладних заходів реагування щодо усунення виявлених порушень та недоліків, причин та умов, що їм сприяють.
Зокрема виявлено: порушення санітарно-гігієнічних норм та правил; порушення прав підопічних на гідні умови проживання; порушення права осіб з інвалідністю та маломобільних осіб на доступність; порушення права на охорону здоров’я та медичну допомогу; порушення права на професійну правничу допомогу та отримання інформації.
За результатами відвідування складено звіт із наданням відповідних рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків, який разом із листами реагування направлено до компетентних органів.